Jak zregenerować skórę i przygotować ją na okres zimowy?

Katarzyna Garbalińska [o autorze]

Stan oraz wygląd skóry i włosów jest odzwierciedleniem kondycji zdrowotnej człowieka. Aby prawidłowo pełniła swoje funkcje, należy o nią dbać, poddając odpowiednim zabiegom pielęgnacyjno-ochronnym.

Proces pielęgnacji różni się w zależności od pory roku. Niektóre zabiegi, jak i produkty zarezerwowane są na lato, inne na jesień czy zimę. Odpowiednio dobrane kosmetyki przede wszystkim dostarczą składników odżywczych, które mają ogromny wpływ na wygląd cery - parze z prawidłową pielęgnacją gwarantują promienną, pełną blasku skórę przez cały rok. Godziny spędzone na słońcu, morska bryza, słona lub chlorowana woda, klimatyzacja – takie warunki nie wpłynęły korzystnie na stan naszej skóry. Podrażnienia, pękające naczynka i przebarwienia to nie jedyne letnie pamiątki. Pierwszym krokiem w pielęgnacji powinien być peeling całego ciała, dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się obumarłych komórek naskórka oraz zanieczyszczeń, przywracając naszemu ciału gładkość, elastyczność i jednolity koloryt. Ponadto, peeling pobudza krążenie, co sprawia, że cera odzyska utracony blask i będzie przygotowana na dalsze etapy pielęgnacyjne. Pozbywając się martwych komórek oraz odtykając zatkane pory skóry, ułatwiamy skórze przyjmowanie składników odżywczych i nawilżających znajdujących się w kremach, balsamach, olejkach i maseczkach. Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku peelingującego warto postawić na produkty wzbogacone o ekstrakty roślinne i drobinki zmielonych nasion lub pestek, gdyż takie preparaty poza właściwościami złuszczającymi dostarczają wiele cennych składników aktywnych.. Zaraz po złuszczeniu kolejnym krokiem jest intensywna regeneracja. Powinniśmy zadbać o dogłębne nawilżenie zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Regularnie pijmy wodę oraz postawmy na kosmetyki, które zawierają substancje nawilżające takie jak masło shea czy kwas hialuronowy. Nawilżenie stanowi podstawę pielęgnacji skóry o każdej porze roku. Jeśli nasza skóra poza nawilżeniem wymaga też złagodzenia podrażnień, wzmocnienia naczynek, czy rozjaśnienia nieestetycznych przebarwień, postawmy na kosmetyki, które zawierają sporą ilość witaminy C. Na rozszerzone naczynka zbawienny wpływ ma też ekstrakt z miłorzębu japońskiego, oczar wirginijski oraz olej z dzikiej róży , a w łagodzeniu podrażnień i ukojeniu skóry świetnie spisują się rumianek, nagietek, masło shea czy biała glinka.

Filtry UV przez cały rok!!

Słońce szkodzi skórze cały rok - nawet jesienią czy zimą. Mimo, że wydaje nam się, że słońce w tym okresie nie jest tak intensywne i nie opala skóry, promieniowanie UVA wciąż jest na tym samym poziomie. Nakładanie produktów z fotoprotekcją chroni nas nie tylko przed słońcem, ale także przed promieniowaniem niebieskim emitowanym przez ekrany komputerów i telefonów. Chrońmy skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i codziennie stosujmy na skórę dobry krem z filtrem. Pamiętajmy, że codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej może znacznie opóźnić proces fotostarzenia, zapobiec powstawaniu zmarszczek i przebarwień. Oprócz zabiegów na ciało nie możemy zapomnieć o zbilansowanej diecie bogatej w składniki mineralne oraz witaminy. Zadbajmy o to aby w naszym jadłospisie znalazło się jak najwięcej warzyw i owoców.