Gdy widzimy osobę, która nagle upada, traci przytomność i nie oddycha, naturalnym odruchem powinno być sięgnięcie po defibrylator AED. Automatyczny defibrylator może pomóc uratować życie podczas nagłego zatrzymania krążenia. AED jest mobilny i często znajduje się w miejscach publicznych, oznaczonych charakterystycznym piktogramem serca i błyskawicy - niestety na naszym osiedlu „SIENKIEWICZA” w Rawiczu nie ma takiego urządzenia, a pogotowie nie zawsze zjawi się natychmiast.
AED (ang. Automated External Defibrillator) to urządzenie medyczne, które służy do wykonywania defibrylacji podczas nagłego zatrzymania krążenia. Nagłe zatrzymanie akcji serca występuje, gdy niewydolność elektryczna serca powoduje, że przestaje ono prawidłowo bić, przez co przepływ krwi do mózgu, płuc i innych narządów zostaje wstrzymany. Objawy nagłego zatrzymania krążenia mogą obejmować: kołatanie serca, bezdech, utratę przytomności, która może zaowocować upadkiem. Szybka interwencja, użycie automatycznego defibrylatora i prawidłowo przeprowadzona resuscytacja krążeniowo- oddechowa (RKO) mogą znacznie zwiększyć szanse na przeżycie osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.
Defibrylacja wykonana po utracie przytomności w czasie:
do 1 minuty – 90% skuteczności,
do 5 min – w 50% skuteczności,
do 7 min – w 30% skuteczności.
Dlatego tak ważny jest ogólny, publiczny i powszechny dostęp do defibrylatorów AED, które są jedynym sposobem na uratowanie życia i znacznie zwiększają bezpieczeństwo miejsca, w którym się znajdujemy. Sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej, gdyby w pobliżu znajdowało się AED. Życie pisze różne scenariusze. Wspólnie nie pozwólmy na tragedię - niech najcenniejszy dar, jakim jest życie, trwa.