Szczepienia przeciw COVID-19 w aptece? Tak to możliwe!
Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 507 069 216.

Łukasz Lipka [o autorze]

Już kilkaset polskich aptek dołączyło do Narodowego Programu Szczepień, a przeszkoleni farmaceuci zdobyli określone przepisami umiejętności, by szczepić i kwalifikować pacjentów do szczepień.


Osobami przeprowadzającymi kwalifikację oraz szczepienia w aptekach są magistrzy farmacji. Nie każdy magister farmacji ma jednak uprawnienia do wykonywania tych czynności. Posiadają je te osoby, które ukończyły odpowiedni kurs, składający się z części dotyczących zarówno kwalifikacji, jak i szczepień. Kursy takie przygotowują magistrów farmacji w zakresie teoretycznym jak i praktycznym. Apteka biorąca udział w Narodowym Programie Szczepień musi zostać odpowiednio przygotowana do szczepienia pacjentów – tj. posiada wygospodarowane, odosobnione miejsce, które zapewni pacjentowi odpowiedni komfort i intymność podczas szczepienia. Szczepienie w aptece odbywa się na dokładnie takich samych zasadach jak w każdym innym punkcie szczepień. Pacjent zarówno w przychodni, jak i w aptece zobowiązany jest do wypełnienia kwestionariusza przed szczepieniem.

Jeśli chcesz się zaszczepić w aptece, umów się na termin:

  • korzystając z bezpłatnej, całodobowej infolinii: 989,
  • rejestrując się elektronicznie przez e-rejestrację na stronie pacjent.gov.pl,
  • kontaktując się w sposób bezpośredni z wybranym punktem szczepień.

Po szczepieniu należy odczekać 15 minut we wskazanym miejscu. Pamiętaj o maseczce i zachowaniu 1,5 m odstępu.

Uwaga! W aptekach nie powinny być szczepione osoby, które wymagają kwalifikacji lekarskiej, tj. szczególnie narażone na NOP (niepożądane odczyny poszczepienne).